Historia nowojorskiej katedry św. Patryka

Nowojorska Katedra Świętego Patryka jest największą i najstarszą katedrą w Nowym Jorku. Znajduje się przy Mulberry Street w dzielnicy Manhattan w Nowym Jorku. Katedra jest czwartym co do wielkości kościołem katolickim w Stanach Zjednoczonych. Została zbudowana w 1839 roku i była poświęcona patronowi Irlandii.

Katedra została zaprojektowana przez Richarda Upjohna, czołowego architekta i budowniczego w Nowym Jorku. Chciał on, aby katedra wyglądała jak europejski kościół, ale nie miał wystarczająco dużo pieniędzy, aby ją zbudować. Wykonał projekt i pozostawił go Niemcowi o nazwisku Franz Schmitt, który już wcześniej budował kościoły dla Kościoła katolickiego w Nowym Jorku.

Schmitt pracował nad projektem katedry przez ponad 10 lat. W 1839 roku katedra została poświęcona świętemu Patrykowi. Budynek został ukończony w 1843 roku. Wnętrze katedry zostało namalowane przez Julesa Guerin.

Katedra św. Patryka jest drugim po kościele Matki Bożej kościołem, który został zbudowany w Nowym Jorku. Pierwszy kościół w Nowym Jorku został zbudowany w 1683 roku i został zniszczony przez pożar. Katedra jest również najstarszą rzymskokatolicką katedrą w Nowym Jorku.

Co zobaczyć wewnątrz katedry?

W Katedrze znajdują się dwie kopuły, jedna jest gotycka, a druga ośmiokątna. Obie kopuły wsparte są na czterech dużych kwadratowych filarach.

Wnętrze Katedry posiada wiele ciekawych szczegółów. W Katedrze znajdziemy malowidła, murale, witraże, obrazy i rzeźby. Obrazy są autorstwa Charlesa Keene, Johna F. Peto, Josepha H. Wrighta, a rzeźby Daniela Chestera Frencha i Augusta Saint-Gaudensa.

Jedną z głównych atrakcji katedry jest droga krzyżowa. Jest tam 12 stacji, a każda z nich przedstawia jednego z 12 apostołów Jezusa. Obrazy w Stacjach Drogi Krzyżowej przedstawiają Mękę Pańską.

Katedra św. Patryka jest miejscem, gdzie zwiedzający mogą doświadczyć historii i kultury.

Wnioski:

Katedra św. Patryka jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Nowym Jorku. Jest to najstarsza rzymskokatolicka katedra w Nowym Jorku. Katedra jest główną atrakcją turystyczną w Nowym Jorku i jest uważana za jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Nowym Jorku.

Jeśli chcesz odwiedzić New York St Patrick’s Cathedral, to dostaniesz się do cieszyć się pięknem katedry, wspaniałą architekturą i pięknymi muralami.