Co sprawia, że katedra jest wspaniała

Słowo “katedra” jest najpiękniejszym słowem w języku angielskim, ale nikt nie wie, co czyni wielką katedrę. Niektórzy ludzie uważają, że katedra musi być duża i majestatyczna, a jest jeszcze kilka innych czynników, które są zawarte w architekturze katedry.

Pierwszą rzeczą, która przychodzi mi do głowy, gdy myślę o katedrze jest jej architektura. Spójrzmy więc na niektóre style architektoniczne katedr.

Styl gotycki

Jest to najstarszy styl architektury, który był używany w Europie i na Bliskim Wschodzie. Cechuje go nacisk na pionowość budynku.

Architektura gotycka charakteryzuje się masywnymi ścianami, spiczastymi łukami i iglicami. Najbardziej znaczące budowle w stylu gotyckim to Notre Dame w Paryżu, Wielki Wagon w Pradze, Katedra w Strasburgu i Bazylika San Francisco de Assisi.

Po stylu gotyckim nastąpił styl renesansowy.

Styl renesansowy

Renesans jest drugim najważniejszym stylem architektonicznym na świecie. Powstał we Włoszech w XIV i XV wieku. Charakteryzuje się zastosowaniem linii poziomych.

Katedra we Florencji, kościół Saint-Sernin w Tuluzie oraz bazylika Santa Maria del Fiore we Florencji to najważniejsze budowle stylu renesansowego.

Styl barokowy

Jest to bardzo rozbudowany styl architektoniczny, który był stosowany w XVII i XVIII wieku. Budynki barokowe posiadają ozdobne detale na elewacji.

Saint-Jean-de-Montmartre w Paryżu jest najbardziej znaczącym przykładem stylu barokowego.

Styl neoklasyczny

Jest to nowy styl architektoniczny, który był używany w XIX i XX wieku. Styl neoklasyczny jest bardzo podobny do architektury greckiej.

Katedra Notre Dame w Paryżu jest dobrym przykładem stylu neoklasycznego.

Styl modernistyczny

Jest to nowoczesny styl architektoniczny, który charakteryzuje się brakiem elementów dekoracyjnych.

Katedra św. Pawła w Nowym Jorku jest najbardziej znaczącym przykładem modernizmu.

Wnioski:

Mam więc nadzieję, że podobał Ci się ten post o “Co czyni wielką katedrę”. Daj mi znać, co o tym myślisz w sekcji komentarzy.