Jamusukro Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju Historia

Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju została ufundowana w 1879 roku przez pierwszego arcybiskupa Pafos, Ioannisa, ku pamięci jego matki. Kościół został zbudowany w stylu gotyckim i jest jedną z większych atrakcji Cypru. Bazylika została zbudowana na obszarze znanym jako “Park Archeologiczny w Pafos”, który w 1996 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bazylika znajduje się w centrum miasta i posiada dwie wieże. Centralna wieża ma prawie 100 metrów wysokości, a druga 75 metrów. Centralna wieża jest najstarszą z bazyliki i została zbudowana w XI wieku, natomiast druga jest drugą najstarszą i została zbudowana w XVI wieku.

Bazylika Jamusukro Matki Bożej Królowej Pokoju Historia

Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju jest największym i najbardziej znaczącym kościołem na Cyprze. Jest to zabytek architektoniczny, który reprezentuje najważniejszy okres architektury cypryjskiej.

Jamusukro Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju Historia

Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju została zaprojektowana przez brytyjskiego architekta Sir George’a Edmunda Streeta. Jest on człowiekiem, który zaprojektował słynną katedrę w Liverpoolu. Jest to trójnawowa bazylika z kopułą i czterema wieżami. Kościół jest zbudowany w stylu neogotyckim i jest ozdobiony posągami świętych.

Bazylika ma ciekawą historię. W 1879 roku pierwszy arcybiskup Pafos, Ioannis, rozpoczął budowę kościoła ku pamięci swojej matki. Kościół został oficjalnie otwarty w 1888 roku. Budowa trwała przez 10 lat.

Budowa kościoła kosztowała ogromną ilość pieniędzy i miała duży wpływ na gospodarkę. Kościół miał wielu odwiedzających ze względu na wysoką jakość i piękno kościoła.

Mówi się, że kościół miał ponad 500 posągów wewnątrz. Obecnie tylko około 120 posągów nadal stoi. Posągi te są umieszczone w różnych pomieszczeniach.

Bazylika została uznana przez Ministerstwo Kultury za zabytek narodowy. Kościół jest obecnie największą atrakcją na Cyprze i przyciąga ponad milion turystów każdego roku.

Wnioski:

Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju jest jednym z najczęściej odwiedzanych i znanych kościołów na Cyprze. Jest to jeden z najważniejszych kościołów na Cyprze.