Katedra św. Pawła, Londyn

Katedra św. Pawła, ogromna gotycka katedra w Londynie, poświęcona jest apostołowi Pawłowi, który pochowany jest w krypcie pod katedrą. Kościół został zbudowany w połowie XIII wieku, a ukończony w 1561 roku. Został zaprojektowany przez Sir Christophera Wrena i stoi na miejscu starego kościoła saskiego. Katedra jest najwyższym budynkiem w Wielkiej Brytanii i trzecim najwyższym budynkiem w Europie.

Katedra św. Pawła została zbudowana w latach 1175-1220 i jest największym z dwunastu wielkich i starożytnych kościołów City of London. Znajduje się w pobliżu Tamizy i jest katedrą diecezji londyńskiej. Jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury gotyckiej w Anglii. Jest wpisana na Listę Dziedzictwa Narodowego Anglii (Grade I).

Katedra słynie z Wielkiego Toma, najstarszego na świecie działającego dzwonu, który został odlany w 1760 roku i nadal dzwoni codziennie w południe. Znana jest również ze swojego spektakularnego wnętrza i zewnętrza, zwłaszcza kopuły i witraży. Katedra otoczona jest przestronnym cmentarzem, który jest jednym z największych wśród angielskich kościołów miejskich.

Krypta pod katedrą jest miejscem spoczynku Apostoła Pawła, który został pochowany w grobowcu zaprojektowanym przez Nicholasa Hawksmoora. Uważa się, że Paweł został pochowany obok swojej żony, Eudoksji, która również jest tam pochowana. Istnieje wiele legend dotyczących pochówku Pawła, ale obecnie uważa się, że został on pochowany w bogatym i wspaniałym grobowcu wykonanym przez Hawksmoora, który zaprojektował również wielki grobowiec, który znajduje się tuż przy katedrze.

Co zobaczyć w Katedrze Świętego Pawła:

Katedra jest ogromną strukturą i dlatego można w niej zrobić wiele rzeczy. Najciekawszą i najważniejszą rzeczą do zobaczenia w Katedrze jest krypta, w której pochowany jest Apostoł Paweł. Oprócz tego można zwiedzić Wielki Krużganek, Kapitularz, Skarbiec i Bibliotekę.

Krypta:

Kryptę Katedry Świętego Pawła znajdziesz pod katedrą. Jest to miejsce spoczynku Apostoła Pawła, który jak się uważa, został pochowany obok swojej żony, Eudoksji. Wokół pochówku apostoła krąży wiele legend. Niektórzy uważają, że został on pochowany w małym grobowcu zaprojektowanym przez Nicholasa Hawksmoora. Grobowiec Pawła jest jednym z najbardziej imponujących i najpiękniejszych grobowców w całej Anglii.

The Chapter House:

Jest to główne miejsce, w którym spotykają się biskupi Londynu, aby prowadzić swoje zebrania. Kapitularz jest ozdobiony pięknymi rzeźbami, ale najpiękniejszą rzeczą w Kapitularzu jest wspaniała kopuła. Kopuła Kapitularza jest największa w całym City of London i wykonana jest z marmuru Purbeck. Cała Katedra jest pokryta marmurem Purbeck, ale tylko ta kopuła jest z niego wykonana. Kopuła jest największa na świecie i stanowi najwyższy punkt Katedry. Kopuła wykonana jest z pięciu różnych kolorów marmuru i