Paryż Dôme des Invalides, historia Paryża i dlaczego warto go odwiedzić

Dôme des Invalides, czyli Świątynia Marsa, to kompleks wojskowy w 5. okręgu Paryża. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych francuskich zabytków wojskowych. Kompleks został zbudowany w XVII wieku, przez Ludwika XIV, w celu upamiętnienia żołnierzy, którzy walczyli za Francję i zginęli w bitwie pod Pawią.

Dôme des Invalides, znany również jako Świątynia Marsa, to świątynia i muzeum znajdujące się w samym sercu Paryża. Jest głównym elementem Musée de l’Armée, narodowego muzeum wojskowego i cywilnego oraz drugim najczęściej odwiedzanym muzeum w mieście.

Jaka jest historia Dôme des Invalides?

Dôme des Invalides został zbudowany przez króla Ludwika XIV jako mauzoleum do przechowywania szczątków jego żołnierzy. Został ukończony w 1675 roku i obecnie jest jednym z najbardziej znanych zabytków miasta.

Pomysł na budowę pomnika wyszedł od marszałka Turenne, jednego z najważniejszych dowódców wojskowych tamtych czasów. Miał on wizję, że francuscy żołnierze, którzy zginęli walcząc za króla, zasługują na honor i pamięć.

Według niektórych historyków pierwotna nazwa świątyni brzmiała Świątynia Marsa. Nazwa została jednak zmieniona ze względu na położenie budynku, który znajduje się pomiędzy Ogrodami Tuileries a rzeką Sekwaną.

Dôme des Invalides składa się z centralnej świątyni otoczonej dużym murem. W środku znajduje się małe wejście, spiralne schody prowadzące na górny taras oraz duża kopuła na szczycie.

Budowa Dôme des Invalides jest bardzo skomplikowana i trwała prawie 200 lat.

Budowa rozpoczęła się w 1671 roku, kiedy to Ludwik XIV postanowił wznieść mauzoleum, w którym umieści szczątki swoich żołnierzy.

Wybrał miejsce w centrum Paryża, na obszarze pomiędzy ogrodem Tuileries a Sekwaną.

Aby zbudować mauzoleum, król nakazał wybudowanie ogromnego muru, który miał otaczać budynek.

Chciał mieć miejsce, w którym mógłby spędzać dni i noce oraz modlić się za swoich żołnierzy.

Mur został zaprojektowany przez Claude’a Perraulta. Budowa trwała prawie dwie dekady.

W 1674 roku położono pierwszy kamień budowli. Projekt został jednak przerwany podczas Wielkiej Dżumy z 1720 roku, która zabiła ponad jedną czwartą mieszkańców Paryża.

W 1750 roku budowa została ostatecznie ukończona. Architektem budynku był Jacques-Ange Gabriel.

Po zakończeniu Rewolucji Francuskiej Świątynia Marsa została zamknięta i stała się więzieniem wojskowym.

W 1793 roku, podczas panowania terroru, Dôme des Invalides stał się więzieniem dla rewolucjonistów. Świątynia Marsa była wykorzystywana jako miejsce tortur i zabijania ludzi.