Historia kościoła św. Michała, Bordeaux

Kościół św. Michała znajduje się w samym sercu miasta Bordeaux we Francji. Kościół został pierwotnie zbudowany w 1226 roku i był przeznaczony na cmentarz dla ubogich. Kościół Świętego Michała jest jednym z najstarszych kościołów w Bordeaux i jest poświęcony Archaniołowi Michałowi, który jest znany z ochrony chrześcijan.

Kościół jest uważany za jeden z najpiękniejszych i największych kościołów w Bordeaux. Kościół posiada unikalną kopułę, która składa się z 14 000 kawałków szkła. Kopuła składa się z 1000 metrów kwadratowych szkła. Sam budynek jest symbolem miasta Bordeaux. Zbudowany jest z wapienia i ma dach pokryty miedzią. W kościele znajduje się duży posąg świętego Michała, który znajduje się na froncie kościoła.

Archanioł Michał jest podobno jednym z najpotężniejszych aniołów i jest archaniołem wojsk chrześcijańskich. Mówi się, że pokonał on diabła, dlatego też święty Michał jest patronem kościoła.

Kościół pierwotnie znajdował się w centrum miasta, a z powodu budowy kolei został przeniesiony na jego obrzeża. Kościół przeszedł kilka remontów, a od 2015 roku nadal jest w trakcie renowacji.

Co warto zobaczyć

Budynek kościoła jest bardzo stary, został wybudowany w XIII wieku. Wnętrze kościoła jest bardzo jasne, a zdobi je złoto i kamienie szlachetne. Kościół jest miejscem kultu dla katolików.

Kopuła składa się z 14 000 kawałków szkła. Kopuła jest bardzo duża i jest prawie tej samej wielkości co sam kościół. Kopuła jest otwarta na elementy i pozwala świeżemu powietrzu wejść do kościoła. Sufit kopuły jest pomalowany na jasne kolory.

Kościół posiada wspaniałą ambonę, a zdobi ją złoty krzyż. Ambona jest wykonana z drewna i jest podobna do tych, które znajdują się w katedrach Europy. Ambona jest dość duża i znajduje się bezpośrednio za ołtarzem.

W kościele znajdują się również organy, które zostały zbudowane przez francuską firmę Aristide Cavaillé-Coll. Organy te są podobno pierwszymi tego typu w mieście Bordeaux. Zostały one ukończone w 1868 roku.

Organy są bardzo duże i są dość piękne. Zostały wykonane przez Aristide Cavaillé-Coll. Organy składają się z dwóch zestawów piszczałek. Piszczałki są wykonane z mosiądzu i są bardzo piękne. Piszczałki są ułożone w kształcie krzyża.

Organy piszczałkowe są dość głośne, a dźwięk jest dość imponujący. Jest to jeden z najdroższych organów na świecie.

W kościele znajduje się również witraż, a został on wybudowany w XIX wieku. Okno jest dość duże i przedstawia m.in.