Historia katedry św. Bartłomieja, Pilzno  

Katedra św. Bartłomieja w Pilźnie to gotycka katedra, wybudowana w XIV wieku. Jest to kościół parafialny i jedna z najbardziej znanych atrakcji Pilzna. Została zbudowana w dwóch fazach, pierwsza została ukończona w 1385 roku, a druga w 1415 roku. Jest to najstarsza zachowana gotycka budowla w Czechach.

Pierwszy etap budowy rozpoczęto w 1384 roku, drugi zakończono w 1415 roku. Katedra została konsekrowana w 1385 roku przez biskupa praskiego i arcybiskupa Vrbasa, Vratislava ze Znojma.

Katedra św. Bartłomieja ma plan prostokąta. Długość nawy wynosi 34,5 m, a szerokość chóru 28 m. W chórze znajduje się okno różane, które jest obramowane trzema rzeźbami. Wysokość nawy wynosi 33,3 m, a wysokość chóru 25,7 m.

Wnętrze kościoła jest pełne obrazów, rzeźb, grobowców itp. Katedra jest ważnym zabytkiem kultury i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Pilźnie. Największą popularnością cieszą się witraże.

Co zobaczyć w katedrze św. Bartłomieja w Pilźnie

Jest wiele rzeczy do zobaczenia w Katedrze Świętego Bartłomieja w Pilźnie. Oto lista kilku najciekawszych rzeczy, których nie powinieneś przegapić:

Święty Całun Turyński

Święty Całun Turyński to tkanina, którą uważa się za płótno pogrzebowe Jezusa Chrystusa. Całun jest przechowywany w srebrno-złotej szkatułce i jest pokryty srebrnym i złotym brokatem. Uważa się, że jest to najważniejszy przedmiot Kościoła katolickiego.

Najbardziej zdumiewające jest to, że uważa się, iż tkanina ta jest taka sama jak ta użyta podczas Ostatniej Wieczerzy. Ponadto istnieje kilku świadków, którzy twierdzą, że widzieli na całunie twarz Jezusa.

Posąg Matki Boskiej

Posąg Matki Boskiej jest jednym z najpiękniejszych posągów na świecie. Znajduje się ona w północnej wieży katedry. Posąg ten został stworzony w XIX wieku przez Františka Skála.

Posąg Matki Boskiej jest wyjątkowym posągiem, ponieważ wykonany jest z kości słoniowej. Wielkość posągu wynosi 24 m wysokości.

Kościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja jest jednym z najstarszych kościołów w Pilźnie. Został założony w XIV wieku. Kościół ma kształt krzyża łacińskiego i jest otoczony dużym cmentarzem.

Na tym cmentarzu znajduje się wiele ciekawych zabytków, na przykład grób poety Petra Hájeka.

Kaplica św. Elżbiety Węgierskiej

Kaplica św. Elżbiety Węgierskiej jest jedną z najpiękniejszych kaplic w mieście. Kaplica ta została zbudowana w XVIII wieku.

Pierwotnie kaplica ta została zbudowana jako kościół jezuicki,