Licheń Stary Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej

Licheń jest jednym z najstarszych miast na świecie. Został założony jako miasto Królestwa Polskiego w 1295 roku. Pierwszymi mieszkańcami Lichenia byli Polacy i Niemcy. Teraz miasto jest znane ze swojego katolickiego dziedzictwa i starożytnej architektury.

Znajduje się w centrum Europy i ma niepowtarzalną atmosferę. Znajduje się tu kilka starożytnych kościołów i klasztorów, które warto odwiedzić. Rano, kiedy słońce wschodzi, można odwiedzić kościół Narodzenia Marii, który jest najstarszym kościołem w mieście.

Kościół został zbudowany między 1260 a 1290 rokiem. Jest on otoczony pięknym parkiem. Główną atrakcją kościoła jest złoty ołtarz oraz relikwie świętego.

Kolejnym ważnym kościołem, który warto odwiedzić jest Bazylika Najświętszej Marii Panny Licheńskiej. Jest to największy kościół na świecie. Została zbudowana w 1541 roku, a kopuła kościoła ma 72 metry wysokości.

W bazylice znajdują się trzy części, centralna jest najstarszą częścią i nazywana jest również Matką Boską. W środku części centralnej znajduje się sanktuarium Matki Boskiej.

Bazylika ma kopułę i jest pokryta złotymi płytkami. Wewnątrz kościoła znajduje się piękne muzeum. Muzeum podzielone jest na cztery części, pierwsza to muzeum sztuki sakralnej.

Składa się ono z ikon, obrazów, rzeźb i różnych świętych przedmiotów. Druga część to muzeum przedmiotów liturgicznych. Składa się ono ze świętych naczyń i szat. Trzecią częścią jest muzeum relikwii, w którym znajdują się święte przedmioty z różnych okresów.

Czwarta i ostatnia część to muzeum relikwii świętych. Znajdują się w nim relikwiarze, figury i inne święte przedmioty. Miasto Licheń posiada piękny park, który jest największy w regionie. Park ten znajduje się w centrum miasta.

Wnioski:

Jest to bardzo ważny cel podróży dla turystów w Europie. Jeśli jesteś fanem historii i kultury to zdecydowanie polecam odwiedzić to miasto i doświadczyć jego bogatego dziedzictwa.