Najlepsza z najlepszych Historia Katedry św. Krzyża w Orleanie

Katedra Świętego Krzyża jest imponującym kościołem znajdującym się w mieście Orlean. Kościół jest strukturą gotycką i ma bardzo ciekawą historię. Katedra jest nie tylko miejscem religijnym, ale także miejscem nauki.

W tym poście podzieliłem się najlepszą historią katedry. Zaczynajmy!

Historia Katedry Świętego Krzyża

Obecna Katedra Świętego Krzyża znajduje się w samym sercu miasta. W miejscu obecnej katedry znajdował się kiedyś klasztor założony przez św. Odilona. Mnisi, którzy mieszkali w klasztorze byli w większości Francuzami. Później klasztor został przekształcony w kościół i stał się kościołem parafialnym Orleanu. W 1147 roku kościół został spalony przez wojska angielskie. Po tym wydarzeniu, nowy kościół został zbudowany w 1187 roku przez kardynała Tomasza Becketa. Kościół ten został później nazwany Notre Dame du Grand-Fond.

W 1323 roku kościół został ponownie spalony przez Anglików. Tym razem katedra została odbudowana i została konsekrowana w 1327 roku. Jednak kościół nie otrzymał takiej okazałości jak dzisiejsza katedra. Później kościół został przekształcony w kolegium dla zakonnic. Dokonano tego w 1538 roku. Zakonnice zostały usunięte z katedry w 1628 roku.

Podczas Rewolucji Francuskiej katedra została splądrowana, a dzwony przetopione. W 1789 roku kościół został przekształcony w szkołę dla dziewcząt. Po rewolucji francuskiej katedra stała się kościołem parafialnym Orleanu. Kościół został konsekrowany w 1794 roku. Kościół był używany jako szpital wojskowy. W 1802 roku katedra została sprzedana Anglikom. W 1806 roku katedra została zburzona.

W 1811 roku katedra została odbudowana i została poświęcona jako kościół. Po zakończeniu budowy nowej katedry, kościół został przemianowany na Katedrę Świętego Krzyża. W latach 50-tych XX wieku katedra została przekształcona w muzeum.

Co zobaczyć w Katedrze Świętego Krzyża?

Wewnątrz katedry można znaleźć wiele dzieł sztuki i rzeźb. Niektóre z dzieł sztuki obejmują:

Rzeźba Sądu Ostatecznego

Posąg Matki Boskiej

Statua Najświętszego Serca

Statua Odkupiciela

Wewnątrz katedry znajduje się również wiele relikwii i artefaktów. Do najbardziej znanych z tych artefaktów należą:

Relikwie Trzech Króli

Relikwia korony cierniowej

Czcigodny relikwiarz Krwi Świętej

Relikwiarz świętej rany

To najbardziej popularne i znane relikwie katedry. Wewnątrz katedry znajdują się również inne obiekty, które można zobaczyć.

Wnioski:

Mam nadzieję, że podobało Ci się czytanie postu o najlepszej historii katedry. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o katedrze, możesz odwiedzić stronę internetową katedry i przeczytać więcej o jej historii.