Historia Katedry Saint Pierre w Chartres

Katedra Saint Pierre w Chartres była pierwszą gotycką katedrą we Francji i jednym z najwcześniejszych przykładów francuskiej architektury gotyckiej. Znajduje się w centrum miasta Chartres, w sercu regionu Île de France i jest uważana za najważniejszy przykład sztuki i architektury gotyckiej.

Katedra w Chartres została zbudowana w drugiej połowie XII wieku. Budowa katedry rozpoczęła się w 1137 roku pod kierunkiem biskupa Hildeberta z Le Mans i została ukończona około 1197 roku. Konsekrowana została 28 października 1194 roku przez papieża Innocentego III.

Jest to największy kościół we Francji i jeden z największych kościołów na świecie. Katedra poświęcona jest świętemu Piotrowi, który jest pierwszym papieżem. Na budynku znajduje się pięć iglic, a jego całkowita długość wynosi około 270 m.

Dlaczego nazywana jest Katedrą w Chartres

Katedra ma bardzo długą i skomplikowaną historię. Kościół zaczęto budować w 1137 roku, ale ukończono go dopiero w 1194 roku. W 1137 roku budowę kościoła rozpoczął biskup Hildebert z Le Mans. W 1170 roku zakończono budowę wieży, która uważana jest za pierwszą tego typu we Francji. W 1194 roku katedra została konsekrowana i zakończono budowę chóru.

Jak zwiedzać katedrę

Katedra jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Znajduje się w centrum miasta Chartres i jest niedaleko od stacji kolejowej. Katedrę można zwiedzać pieszo lub dojechać autobusem.

Jest to największa gotycka katedra we Francji i jest znana jako jedna z największych i najpiękniejszych katedr na świecie. Katedra ma duży plac na zewnątrz i można go obejść, aby uzyskać dobry widok na katedrę.

Główne wejście znajduje się na południu, ale można też wejść przez stronę północną i zachodnią. Katedra słynie z pięciu wież i jest jednym z najpiękniejszych miejsc we Francji.

Wewnątrz katedry znajdziesz muzeum, które pokaże Ci historię katedry. Możesz również mieć dobry widok na katedrę z ogrodu i parku.

Wnioski:

Katedra w Chartres jest wspaniałym miejscem do odwiedzenia. Jestem pewna, że pokochasz architekturę tej katedry i jej historię.