Dortmund Kościół  św. Piotra

Piotra jest jednym z najstarszych kościołów w Dortmundzie. Znajduje się on w mieście Dortmund w Niemczech. Dokładna data budowy kościoła św. Piotra nie jest znana. Nie ma żadnego dokumentu pisanego, który podawałby dokładny rok budowy kościoła.

W Dortmundzie znajdują się dwa kościoły, jeden to kościół św. Petrusa, a drugi to kościół św. Marienstiftskirche. Kościół św. Piotra nie jest tak duży jak drugi kościół i jest jego mniejszą wersją.

Kościół ten poświęcony jest apostołowi św. Piotrowi. Został zbudowany w 1846 roku przez architektów, Wilhelma i Friedricha Rödigera. Kościół znajduje się na rogu Königstraße i Schulstraße. Kościół nosi nazwę St. Peter’s, ponieważ pierwotny kościół był nazywany “St. Peters”. Później kościół został przemianowany na kościół św. Piotra.

Co warto zobaczyć w kościele św. Piotra:

Nie ma wielu dostępnych informacji na temat historii kościoła. Większość informacji pochodzi z lokalnej gazety “Dortmunder Tagblatt”. O kościele wiadomo jedynie, że jest to największy kościół protestancki w mieście Dortmund.

Na zewnętrznej stronie kościoła można zobaczyć zegar, który został odrestaurowany w 2009 roku. Jest to najstarszy zegar w Dortmundzie i największy zegar w mieście.

Kościół jest architektoniczną perełką, a jego wnętrze jest bardzo czyste i zadbane. Kościół słynie z witraży. Są one jedynymi zachowanymi oryginalnymi oknami kościoła.

W sumie jest 14 okien, a ukończenie projektu zajęło około 15 lat. Główne okno jest podobno największym oknem na świecie. Okno ma długość 2,20 m i szerokość 1,80 m. Zostało stworzone przez rzemieślników z kościoła św.

Piotra został zbudowany w stylu gotyckim, a kościół posiada kopułę, dwie wieże i cztery dzwony. Jest to unikalny kościół na świecie, ponieważ posiada jedyne trzy dzwony w kopule.

Dwie wieże nazywane są “Wieżą Nadziei” i “Wieżą Miłosierdzia”. Obie wieże są wykonane z cegły i mają około 25 metrów wysokości. W dwóch wieżach znajduje się łącznie 30 pięter.

Kościół jest również popularny ze względu na swoją bogatą historię i architekturę. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście.

Wnioski:

Kościół św. Piotra jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych miasta Dortmund. Jest to największy kościół w mieście, a witraże są jedynymi zachowanymi oryginalnymi oknami kościoła.