Bazylika archikatedralna św. Jakuba – Najpiękniejszy kościół średniowiecznej Europy

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba, która znana jest również jako Bazylika św. Jakuba znajduje się w mieście Szczecin w Polsce. Kościół ten jest największą gotycką budowlą w kraju i jedną z najstarszych budowli na świecie.

Pierwsza budowa tego kościoła została rozpoczęta w XII wieku, a konsekrowany został w 1415 roku przez papieża, co jest powodem nazwy “Bazylika”. Pierwszy kamień został położony w roku 1146 przez biskupa szczecińskiego Władysława Święcickiego. Była ona również miejscem pochówku królów i książąt z dynastii Piastów.

W tej katedrze można zobaczyć wiele rzeczy, ale ja chciałbym wymienić te najważniejsze. A więc zaczynajmy.

Ołtarz Główny

Jest to ołtarz główny tej katedry i to na nim odprawiane są msze. Ołtarz ten jest jedyną rzeczą, która przetrwała z oryginalnego budynku. Kościół został zbudowany w roku 1415, a budowa tego ołtarza rozpoczęła się w 1424 roku. Wykonany jest z czarnego marmuru, ale obrazy są w złoconym tynku, a złote kandelabry są w miedzi.

Kaplica św. Jakuba

Ta kaplica jest największa w całym kościele. Została poświęcona w roku 1386, a sufit pokryty jest malowidłem Sądu Ostatecznego. Najpiękniejszą częścią są witraże, które również są największe w całym kraju.

Okna gotyckie

Okna te są jedną z najpiękniejszych części tej katedry. Mają one gotycki wygląd, a malowidła tej katedry są również najdroższymi w Polsce.

Okno Złotej Róży

To okno jest bardzo piękne i zostało stworzone przez artystę o imieniu Günther. Jest on znanym malarzem witraży. Uważa się go za największego w swoich czasach.

Główne organy

Jest to najważniejszy organ na świecie, który składa się z 3000 piszczałek i służy do grania mszy.

Zakończenie:

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całym kraju i proponowałbym odwiedzić to miejsce, aby poczuć średniowieczną architekturę.