Katedra w Lubece

Katedra w Lubece (niem. Lübecker Dom) jest katedrą ewangelicko-luterańskiej diecezji Szlezwik-Holsztyn w Lubece w Niemczech. Jest to największy gotycki kościół w Europie Północnej i drugi co do wielkości w Niemczech. Katedra jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra jest siedzibą biskupa Lubeki. Wybudowana została pod koniec XII wieku, kiedy to miasto było stolicą Królestwa Danii. W XIII wieku budynek został rozbudowany i wykończono wystrój wnętrza.

Przez prawie 800 lat, aż do reformacji, była najważniejszym ośrodkiem chrześcijaństwa w Europie Północnej.

Katedra posiada prostokątny chór (nawę) z pojedynczą wieżą na każdym końcu oraz nawę główną i dwie nawy boczne. Do środkowej z wież przylega trzypoziomowa dzwonnica, dobudowana w 1427 roku. Ściany katedry ozdobione są malowidłami i rzeźbami. Znajdują się tam również liczne małe kaplice i ołtarze boczne.

Są trzy główne wejścia: głównym wejściem jest portal główny, drugie znajduje się u podstawy północnej wieży, a trzecie u podstawy południowej.

Obecnie w katedrze odbywają się koncerty, wystawy, konferencje i ceremonie ślubne.